Safyro vilionės

Įvertinti šį įrašą
(15 balsai)
Parašyta: 2014 sausio 26

phoca thumb l safyrai 30Safyras - hebrajų kalba "sappir",o graikų kalba – "sappheiros" reiškia „mėlynas akmuo" - tai mistinis jaunų vienuolių akmuo, siejamas su Jupiteriu. Jis atvėsina aistras, išgrynina sielą, padeda susikaupti maldai. Safyras vadinamas „išminčių talismanu", stiprinančiu atmintį, skatinančiu siekti žinių ir minčių aiškumo.

Straipsnį parengė ir redagavo: Vaiva Kiuberytė

Senovėje safyrais siuvinėjo Indijos ir Judėjo valdovų rūbus, safyrų grožis ir spindesys sudarė nepakartojamą karalienės Kleopatros karūnos aureolę, jais puošdavo dievų ir deivių statulų diademas. Biblijos legendos teigia, jog išmintingojo karaliaus Saliamono sostas buvo papuoštas didžiuliu žvaigždėtuoju safyru,o iš šio akmens buvo pagamintas ir žymusis Saliamono antspaudas.

phoca thumb l safyrai 74Safyras – (cheminė formulė Al2O3) - mėlyna arba žydra korundo atmaina, turinti geležies ir titano priemaišų. Tai mineralas, pagal kategoriją priskiriamas I klasės brangakmeniams, pagal kietumą (kaip ir rubinas) užimantis antrą vietą po deimanto - 9 balai pagal Moso skalę.

Daugiausia safyrų randama Afrikoje, Australijoje, Brazilijoje, Mianmare, Pakistane, JAV ir Tailande. Pagal ezoterines savybes labiausiai safyras tinkamas dėvėti gimusiems rugsėjo mėnesį, tačiau taip pat jis laikomas Žuvų, Mergelės, Jaučio ir Šaulio ženklų akmeniu.
Safyras dažniausiai būna mėlynas. Akmens vertė daug priklauso nuo akmens skaidrumo, mėlynos spalvos intensyvumo, spalvinių intarpų ir daug kitų faktorių. Nors mes dažniausiai asocijuojame safyrus su mėlyna spalva pasitaiko ir kitų spalvų variacijų – rožinis, geltonas, žalias, bespalvis, rudas, keliaspalvis. Tačiau raudona korundo atmaina yra vadinama rubinu. (Daugiau apie rubiną: Rubinas - liepsnojantis meilės, valdžios ir pykčio akmuo)

Safyro kategorijos pagal spalvines savybes:

 • Kašmyro, Rugiagėlių safyras – vaiskiai mėlynas;
 • Star safyras – pasižymintis asterizmu;
 • Padparadschach – oranžinis-rausvas;
 • Fancy safyras – vadinamas tuomet, kai spalva ne mėlyna;
 • Verneuil safyras – dirbtinis (naudojant Verneuil procesą);
 • Australijos safyras – labai tamsiai mėlynas (beveik juodas);
 • Ceilono safyras – šviesiai mėlynas;
 • Rytietiškas peridotas (Oriental Peridot) – geltonai-žalias, kokybiškas safyras;
 • Rytietiškas baltasis safyras (Oriental White Sapphire) -bespalvis, kokybiškas safyras;

 

phoca thumb l geltonas safyrasphoca thumb l rozinis safyras

                     GELTONAS SAFYRAS                                                          ROŽINIS SAFYRAS

Geltoni, balti, oranžiniai korundai (alfa aliuminio oksido mineralai) vadinami fantaziniais safyrais. Senovėje safyras buvo laikomas dangaus kupolo simboliu, apmąstymų ir įžvalgumo akmeniu. Patys brangiausi – Kašmyro safyrai, ryškios rugiagėlių spalvos, neįprasto šilkinio spindesio. Safyras kaip ir rubinas gali turėti žvaigždžių efektą. Žvaigždinis safyras – retas ir brangus akmuo. Oranžinis korundas vadinamas paparadža („lotoso spalvos", „ryto aušros akmuo"), randamas Šri Lankoje, taip pat pasižymi žvaigždiniu efektu. „Žvaigždžių" akmenys laikomi galingais talismanais, simbolizuojančiais tikėjimą, viltį ir meilę.

Vieni iš brangiausių - padparadžos safyrai, kurie yra oranžiškai rausvi. Safyrai dėl juose esančių rutlo priemaišų taip pat gali turėti asterizmo efektą, nuo kurio šlifuotose safyruose matoma žvaigždė, dažniausiai šešių, bet gali būti ir dvylikos spindulių. Kai kada safyrai gali turėti ir 'katės akies' efektą. Intensyvi mėlyna safyrų spalva dažniausiai išgaunama kaitinant bespalvius ar blankius safyrus aukštoje temperatūroje. Toks apdirbimas taip pat pagerina akmens skaidrumą.

Didžiausi ir žymiausi pasaulio safyrai

phoca thumb l star of india gem

 

 

„Star of India“

 "Indijos žvaigždė" - 563.35 karatų akmuo atspindintis žvaigždę, spalva primenantis pienu atskiestą mėlyną rašalą (~ 112.67 g);

phoca thumb l logan gem

 

 

 

 „Logan“ akmuo

 

Rastas Šri Lankoje, pavadintas  ponios John A. Logan vardu, kuri atidavė šį įspūdingą radinį į saugomų vertybių kolekciją (423 karatai);

 

  

phoca thumb l violetinis safyras

 

 „Midnight Star" 

 

"Vidurnakčio žvaigždė"- didžiausias violetinio atspalvio žinomas safyras (116, 75 karato) rastas XIX amžiuje Šri Lankoje; dėl neįprastos spalvos tebevyksta diskusijos, ar tai violetinis safyras ar vis dėlto neįprastai drumstos spalvos rubinas (kai kurie šaltiniai šį akmenį vadina violetiniu rubinu);

 

    

phoca thumb l azijos zvaigzde safyras

 

„Star of Asia"

 

"Azijos žvaigždė" - 330 karatų mėlynos spalvos šešiažvaigždis safyras.

 

 

 

Safyras dėl savo grožio ir retumo buvo didžiai gerbiamas, turėjo galingą trauką ir buvo laikomas turtingumo, aukšto socialinio statuso, didelės religinės reikšmės simboliu. Viduramžiais safyrais dabino bažnyčias ir cerkves, šlovindami Viešpaties vardą. Kryžius, simbolizuojantis Didžiosios Britanijos valstybę, yra inkrustuotas šlifuotu rožės formos akmeniu, vadinamu Šv. Eduardo safyru. Pasak legendos, šis akmuo gydė nuo traukulių.

Antspaudai žiede, su herbais iš safyrų iki šių dienų randami Egipte. Muziejuose saugomi skarabėjai (talismanai vaizduojantys šventąjį vabalą) išdrožinėti iš šio akmens. Kapuose randamos lentelės, inkrustuotos safyrais su rašto pavyzdžiais, taip norėta pabrėžti įvykio iškilmingumą arba informacijos svarbą.
Lyginant su deimantais stambūs safyrų egzemplioriai sutinkami retai. Ypatingai juos mėgo Rusijos carienė Jekaterina II., užsakydama panagijas (medalionus) gausiai puoštus safyrais, unikalius auskarus bei kulonus, išlikusius nacionalinėse saugyklose iki šių dienų.

phoca thumb l natural sapphire color wheelphoca thumb l safyrai 37

Gilus spindintis safyro mėlynumas senovėje kėlė ir pasigrožėjimą ir pagarbią baimė, jam buvo priskirta daugybė magiškų savybių. Sakyta, jog jis veikia raminamai, atpalaiduojamai, leidžia susikaupti, todėl yra ypatingai vertingas žmonėms, kuriems sunku išlaikyti pusiausvyrą ir vidinę ramybę. Šiais laikais, safyras neretai tampa prabangia sužadėtuvių deimanto atmaina. Už tai iš dalies safyras turi būti dėkingas 2010 metais įvykusioms Anglijos Princo Viliamo ir Kate Middleton sužadėtuvėms, kuriose mylimosios pirštą princas papuošė savo mamos, Ledi Princesės Dianos žiedu su mėlynuoju safyru ir spindinčiu deimantų lanku aplink.

phoca thumb l dianasapphirejewelry

phoca thumb l princess-diana-engagement-ring

Šiais laikais, pagal kainą juvelyrinių dirbinų rinkoje, safyrai sparčiai lipa deimantams ir rubinams ant kulnų, jų populiarumas kas met vis auga - vis daugiau žmonių atranda nepaprastą ir mažai prijaukintą safyrų grožį. Neįtikėtinai gražiai safyrai derinami su įvairių atspalvių auksu, taip pat su platina bei kitais brangakmeniais, kurie leidžia juvelyrams papuošalus su safyrais paversti tikrais meno kūriniais. Manau reta kuri moteris gali pasigirti turimu papuošalu su safyru. Bet galbūt vis daugiau kas leisis įtraukiamos į magišką mėlyną jų spindesio gelmę?

Straipsnis parengtas pagal:

http://www.akmensmagija.lt/

http://www.almagems.lt/

http://turkis.lt/safyras

http://indivi.lt/content/28-safyras-karaliskasis-akmuo

http://jewelry-blog.internetstones.com/

http://famousdiamonds.tripod.com/famousgems.html

P.s. Tie, kurie domisi brangakmeniais irgali laisvai skaityti anglų kalba, labai rekomenduoju apsilankyti šiame puslapyje https://gemroots-museum.jux.com/ - jame rasite viską, ką reikia žinoti apie brangakmenius, jų tipus ir kilmę. Verta apsilankyti vien tam, kad akis paganyti :)

Vaiva K.

Perskaityta 9514 kartų Atnaujinta: 2014 sausio 30 22:01

3 Comments

 • Vaiva

  Dėkoju už gražius įvertinimus. Smagu matyti, kad ne tik nuotraukos yra pavartomos, bet ištiesų perskaitoma, pasidomima.

  Istorija su "kefyru" tiesiog prajuokino :)) Džiaugiuosi už jus, kad ištiesų turite papuošalą su safyru, ir smagu, kad radote šį straipsnį!
  Brangakmenių serijoje bus daugiau panašių straipsnių. Stebėkite mus antradieniais ;)

  Linkėjimai,
  Stiliaus Rakto autorė Vaiva

  Vaiva 2014 vasario 01 15:02
 • Andrius

  Puikus straipsnis, labai patiko.

  Andrius 2014 sausio 29 16:01
 • Anželika

  Kaip malonu, kad rašote apie man patį pačiausią brangakmenį apie kurį mažai kas žino ir supranta jo grožį. Pati turiu kelis papuošalus su safyru ir atrodo išsilavinusiam žmogui paklausus: "Su kuo šis pakabukas?" ir man atsakius "Su safyru", manęs perklausė "Su kuo, su kuo? Su kefyru?" :)

  Ačiū už straipsnį, Vaiva

  Anželika 2014 sausio 29 08:01

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*).
HTML kodas nėra neleidžiamas.

Naujausi komentarai

 • Uršulė L. Parašė Uršulė L. 2015-12-17 18:09:48
  Mados protų mūšis Nr.1 1. Tai manau bus Italija. Pažiūrėkit paveiksluose, stovi Italų menininkų nutapyti turčiai su baltom blauzdom. Tai ten i pėdkelnės turi…
 • Aušra Parašė Aušra 2015-12-10 09:30:24
  Mados protų mūšis Nr.1 O aš mielai pažaisiu, paspėliosiu ir net nenaudosiu google :D 1.Prancūzija 2. Madam Pompadur 3. XVII a. 4. Niekaip neišmąstau...…
 • Indre Parašė Indre 2015-12-08 20:54:34
  Mados protų mūšis Nr.1 *5 Šimtu procentų batų, o daugiau?? Krokodilas Lakoste. Variantų duokit iš ko pasirinkti, labai nesigalvoja ;)
 • Ilja Parašė Ilja 2015-10-16 10:58:50
  Prisimenant žalią vasaros lietų: fotosesija Sveiki! Dėl "ką paskaityti" :) gal nelabai vasariškas poetas, bet tikrai įspūdingos Roberto Roždestvenskio (Роберт Рождественский) eilės, paliekančios "skrydžio pojūtį".…
 • Zana Parašė Zana 2015-09-01 06:59:08
  Įkvėpimas: žavinga žalia Įdėkite ką nors su raudona

Naujienlaiškis