Gamtos turtai: perlų istorija

Įvertinti šį įrašą
(9 balsai)
Parašyta: 2013 rugpjūčio 31

phoca thumb l perlai 83Dauguma brangakmenių, randamų gamtoje, naudojami tik specialiai apdoroti. Reikia nepaprastai daug darbo, kad deimantas sušvistų mūsų akiai įprastomis vaivorykštės spalvomis. Tik perlus gamta sukūrė tobulus.

Straipsnį parengė ir redagavo: Vaiva Kiuberytė

Perlai susiformuoja moliuskų kriauklėse, kai į austrės kriauklę patenka smiltelė arba parazitas, kuris sukelia austės audinių sudirginimą. Austrė, ginadmasi nuo svetinkūnio, apgaubia dirginimo šaltinį perlamutru. Taip gimsta perlas.

Perlai buvo laikomi vertingiausiais brangakmeniais nuo žilos senovės iki XV amžiaus pradžios,tai yra iki tada, kai buvo išrastas modernus deimantų šlifavimo būdas ir briliantai užėmė savo vietą labiausiai trokštamų brangakmenių viršūnėje.
Patys gražiausi ir stambiausi perlai saugomi įvairių valstybių lobynuose ir yra nacionalinė vertybė.

phoca thumb l perlai 52 phoca thumb l perlai 86

Pagal kilmę perlai skirstomi į 4 pagrindines grupes: natūralūs, kultivuoti, iš dalies kultivuoti (Mabe) ir dirbtiniai (perlų imitacija). Kadangi jų struktūra skiriasi, natūralius ir kultivuotus perlus visada galima atskirti peršvietus Rentgeno spinduliais. Kultivuoto perlo centre svetimkūnis būna apvalus, kadangi perlų augintojai nori išauginti tobulai apvalius, taigi ir brangesnius perlus, todėl augimą sužadinantis „inkliuzas" nušlifuojamas. Tuo tarpu natūralaus perlo centras būna netaisyklingos formos.

Natūralūs perlai susiformuoja be žmonių įsikišimo, todėl jie yra patys vertingiausi. Vidutiniškai tik vienas moliuskas iš kelių šimtų išaugina perlą, kai išlaikydamas savo nuostabią paslaptį iki 50 metų. Natūralūs perlai retai būna taisyklingos formos, ir jų kaina, kaip ir kitų brangakmenių, priklauso nuo dydžio, formos ir kokybės.
Kultivuoti perlai pigesni, negu natūralūs, o dirbtiniai – patys pigiausi. Jie dažniausiai gaminami iš perlamutro arba koralo, kartais iš stiklo ir dengiami tirpalu, gaminamu iš žuvų žvynų. Dirbtinių perlų blizgesys yra menkesnis.
„Akoja" perlai dažnai vadinami japoniškais. Jie auginami Japonijoje, Honkonge (Kinijoje) ir kitose Tolimųjų Rytų šalyse pagal japoniškas technologijas. Šie perlai pasižymi ypač geru blizgesiu (matmenys 3–8 mm), spalva dažniausiai balta su visokeriopais atspalviais.
Pietų jūrų perlai auginami Australijos pakrantėse ir Indijos vandenyno salose. Kadangi auginami stambiose perluočių moliuskų kriauklėse, užauga dideli (8 –16 mm). Spalva balta su įvairiais atspalviais.
Taičio perlai – visų juodumo atspalvių perlai, matmenys 5–20 mm. Pastaruoju metu jie labai išpopuliarėjo tarp augintojų ir, žinoma, gero stiliaus mėgėjų.
„Mabe"– perlai, kurie išauginami pritvirtinti prie kriauklės sienelės, todėl būna pusiau sferinės formos. Jie tinka žiedams bei auskarams, kulonams, kitiems netradiciniams papuošalams.

Didžiausias ir brangiausias šiais laikais žinomas perlas, pavadintas „Viltieperlu", saugomas viename Londono muziejuje. Šis ištęsto lašo formos 123 gramus sveriantis rožinės spalvos perlas vertinamas 50 tūkst. JAV dolerių. Kitas stambus ir nuostabus perlas ,,Pelegrina" (7,28 g) yra Maskvos brangakmenių saugykloje.

Caro Ivano perlų „mirtis" ir „prisikėlimas".
Perlams pasitaiko „mirti" - prarasti savo natūralų blizgesį. Vienas padavimas byloja, kad Rusijos caras Ivanas Rūstusis turėjo mėgstamą kelioninę lazdą, papuoštą nuostabiais šiaurės perlais. Tačiau tų perlų blizgesys išblėso. Caras įsakė juos atgaivinti. Pasak padavimo, perlai buvo nuardyti, suverti ant vaškuoto siūlo ir išsiųsti į Keretės kaimą (Karelijos ATSR šiaurė). Ten gyveno žiniuonės, mokėjusios atgaivinti užgesusius perlus. Kad perlai atgytų, jauna mergaitė, užsidėjusi šį vėrinį ant kaklo, šimtą ir vieną dieną, nepraleisdama nė vienos, privalėjo maudytis Keretės upėje. Atgaivintų perlų vėrinys buvo sugrąžintas carui. Mūsų laikais juvelyrai perlus atgaivina pamirkę juos silpname druskos rūgšties tirpale.

phoca thumb l pearl-of-lao-tzu phoca thumb l pearl of allah 1

Alacho Perlas
Daugelio retų perlų istorijos paslaptingos ir dramatiškos.
Pietų Kinijos jūroje buvo sužvejotas didžiausias pasaulyje perlas, vadinamas Alacho perlu, nes primena musulmono galvą su tradiciniu turbanu. Šiam perlui nebūdingas švytėjimas, nes neturi perlamutro sluoksnio. Pasakojama, kad šį perlą sužvejojęs jaunuolis žuvo, nes kriauklė jo nepaleido ir įtraukė paskui save į jūrą. Šio metu minėtas perlas yra saugomas Niujorko muziejuje.

Be moksliškai įrodytų ir ištirtų perlų savybių, populiariojoje literatūroje gausu straipsnių apie tikras ir magiškas perlų galias. Nusprendžiau įtraukti ir jas, nes galbūt tai jums padės rasti, ko ieškote. Juk niekada negali žinoti...

Ezoterinės perlų savybės:
Manoma, kad perlai pritraukia meilę, pinigus, apsaugą bei sėkmę. Manoma, kad perlai saugo motinystę, gydo nuo nevaisingumo, garantuoja sėkmingą nėštumą ir gimdymą. Suteikia išminties per patirtį, mažina nervingumą, padeda priimti meilę, paspartina karmos dėsnius, tvirtai sujungia poras. Pagal seną tradiciją manoma, kad nuotaka, kuri dėvės perlus per vestuves, per savo vedybinį gyvenimą neverks. Jie taip pat turėtų padeda suprasti tikrąjį savo pašaukimą, suteikti pasitikėjimo savo jėgomis. Skirtingoms spalvoms priskiriamos šios savybės: gelsviems atspalviams – surasi meilę, juodiems – suprasi save bei tapsi žymiu, auksiniams – trauksi turtus, o rausviems – priviliosi sėkmę.

Perlų poveikis kūnui:
Perlai skatina medžiagų apykaitą, mažina įviairias alergijas. Stiprina kaulus ir dantis. Noramalizuoja širdies ritmą, balansuoja kūno skysčius bei reguliuoja temperatūrą. Mažina stresą ir su juo susijusius negalavimus, taip pat pervargimą ir emocinius svyravimus.

Su stebuklingu poveikiu ar be jo, perlai neabejotinai yra nepeprastai tobulas gamtos tvarinys. Neveltui jį rinkosi garsios, gerą skonį turinčios damos, taip pat stileivos ir įžymybės. Būdamas švelnus ir subtilus, perlas sugebėjo pavergti širdis net pačių ekstravagantiškiausių asmenybių, tokių kaip Coco Chanel ir be jokios abejonės pelnytai vadinamas klasikinio stiliaus papuošalu.

phoca thumb l perlai 78

Parengta pagal biologės D. Sinkevičienės straipsnį "Perlų auginimo paslaptys" žurnale "Mokslas ir gyvenimas" 1981, Nr.2. ir Z. Macėnienės straipsnį "Juvelyrika ir viskas apie brangakmenius" tikratiesa.lt.

 

Perskaityta 4225 kartų Atnaujinta: 2013 rugsėjo 02 21:09

1 komentaras

 • Andrius

  Labai įdomus straipsnis :) sužinojau kai ką naujo. ***** 5 stars ;)

  Andrius 2013 rugsėjo 03 10:09

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*).
HTML kodas nėra neleidžiamas.

Naujausi komentarai

 • Uršulė L. Parašė Uršulė L. 2015-12-17 18:09:48
  Mados protų mūšis Nr.1 1. Tai manau bus Italija. Pažiūrėkit paveiksluose, stovi Italų menininkų nutapyti turčiai su baltom blauzdom. Tai ten i pėdkelnės turi…
 • Aušra Parašė Aušra 2015-12-10 09:30:24
  Mados protų mūšis Nr.1 O aš mielai pažaisiu, paspėliosiu ir net nenaudosiu google :D 1.Prancūzija 2. Madam Pompadur 3. XVII a. 4. Niekaip neišmąstau...…
 • Indre Parašė Indre 2015-12-08 20:54:34
  Mados protų mūšis Nr.1 *5 Šimtu procentų batų, o daugiau?? Krokodilas Lakoste. Variantų duokit iš ko pasirinkti, labai nesigalvoja ;)
 • Ilja Parašė Ilja 2015-10-16 10:58:50
  Prisimenant žalią vasaros lietų: fotosesija Sveiki! Dėl "ką paskaityti" :) gal nelabai vasariškas poetas, bet tikrai įspūdingos Roberto Roždestvenskio (Роберт Рождественский) eilės, paliekančios "skrydžio pojūtį".…
 • Zana Parašė Zana 2015-09-01 06:59:08
  Įkvėpimas: žavinga žalia Įdėkite ką nors su raudona

Naujienlaiškis