Mados namai: Chanel

Įvertinti šį įrašą
(163 balsai)
Parašyta: 2013 vasario 20

gabrielle-coco-chanelNeretai nestandartinio mąstymo keistuoliai keičia pasaulio istorijos kryptį. Mados istorijoje ši rolė atiteko Coco Chanel: kol dauguma XX amžiaus moterų stengėsi atkreipti vyrų dėmesį puošnia, seksualia apranga, Chanel pasiūlė visiškai kitą koncepciją- elegantišką paprastumą. Kokia gi ji - moteris, negrįžtamai pakeitusi žodžio "elegantiška" prasmę?


Straipsnį parengė Anžela Martinkevič   

Visuotinai žinomai prancūzų mados namų įkūrėjai esame dėkingi už daugybę mados naujovių, tačiau ryškiausi - „maža juoda suknelė", perlų vėriniai, kvepalų pramonės pokyčiai bei puikūs tvido audinio klasikiniai kostiumėliai.

 

 

Ryškiausios Coco Chanel kūrybos ir gyvenimo datos :

 •  Gabrielle Bonheur Chanel gimė 1883 metų rugpjūčio 19 dieną. Motina negalėjo išmaitinti vaiko ir atidavė ją į našlaičių prieglaudą. Kai 1895 metais mirė Gabrielle mama, tėvas atidavė ją į katalikų vienuolyną, o 1901 metais pradeda lankyti ten esančią mokyklą, kurioje mokėsi siuvėjos amato. Vėliau ji gyveno internate ir daug metų buvo priversta nešioti uniformą. Būtent todėl svajojo aprengti moteris savaip.
 •  Dar apie madas visai negalvojančiai mažametei Gabrielle „Coco" pravardę davė tėtis už jos skardų balselį. Kas tuomet būtų galėjęs įtarti, jog vieną dieną būtent „Coco Chanel" taps visame pasaulyje atpažįstamu elegancijos simboliu?

phoca thumb l coco-chanel-style

 •  Chanel gyvai pažinojo ir bendravo su to meto Europos kūrėjais, elitu ir bohema: Tulūz de Lotreku, Renuaru, Pikaso, Diagilevu, Stravinskiu.
 • 1909 m. Coco Chanel savo karjerą pradėjo atidarydama moteriškų skrybėlių parduotuvę. Po metų įsteigė mados namus „The House of Chanel". Jie garsėjo laisvais bei patogiais drabužiais. Dažniausiai kūrėją naujų kostiumų idėjos aplankydavo sapnuose. Tuomet ji pabusdavo ir eidavo dirbti.
 • 1921 m. pasirodę kvepalai „Coco Chanel No.5" sulaukė didelės sekmės Londone ir Paryžiuje.
 • 1926 m. pristatyta maža juoda suknelė (angl. little black dress), kurią žurnalas „Vogue" pavadino „modernios moters privaloma uniforma". Dėl šių ir kitų drabužių vis daugiau turtingų moterų belsdavosi į Rue Cambon gatvės 31-ąjį namą. Laikui bėgant „The House of Chanel" tapo elegancijos simboliu, Prancūzijos auksčiausios klasės - elito - susibūrimo vieta.
 • 1932 m. drabužiams gražinti pradėti naudoti briliantai.
 • 1957 m. „Chanel" pavasario kolekcija laimėjo „mados Oskarą".

Coco Chanel mirė būdama 87-erių - 1971 metų sausio 10 dieną savo miegamajame - baltame, beveik tuščiame kambaryje, kurį taip mėgo už jo paprastumą. Ji liko įamžinta kaip įtakingiausia XX a. mados kūrėja. Chanel erą pakeitė Karlo Lagerflieldo era.

Kostiumėlis pagal Chanel

    phoca thumb l chanel suitsChanel tebėra populiari dėl savo sugebėjimo derinti naujausias tendencijas su klasika ir paprastumu. Coco Chanel mados linijos išskirtinumo bruožais pirmiausia buvo funkcionalumas ir patogumas. Ir tai buvo ne tik skambūs žodžiai: jei Chanel kostiumėlyje buvo sagos, tai jos būtinai užsisegdavo. Chanel sijonai turėjo kišenes, kur dalykiška moteris galėjo laikyti cigaretes.

Gabrielle Bonheur Chanel manė, kad keliai – ne pati gražiausia moters kojų dalis, todėl jos kurti sijonai būtinai dengdavo kelius. Paprastai kostiumą papildydavo žemakulniai bateliai. Jų nosis būdavo padailinta skersine juostele – tai optiškai sumažindavo pėdą. Jai taip pat priklauso idėja nešioti rankinę ant peties. Coco išvadavo moteris iš korsetų, vietoj jų siūlydama ilgus švarkus su kišenėmis raktams ir cigaretėms susidėti, judesių nevaržančius sijonus. Ji pirmoji kūrėja, kuri tvido audinį įvedė į aukštąją madą. Dabar grubios faktūros tvido audinys – neatsiejama Chanel mados namų dalis.

Dar vienas išskirtinis Coco Chanel drabužių bruožas - aukšta pasiuvimo kokybė. Kiekviena siūlytė būdavo ne tik išlyginama, bet ir pritvirtinama, kad ir po skalbimo drabužis neprarastų savo formos ir atrodytų kaip naujas. Švarkai ir sijonai būdavo siuvami tik su pamušalu. Būtent dėl to, iš tikrųjų būdami paprasti ir pigūs, Coco Chanel mados namų kūriniai visuomet atrodydavo prabangiai.

Kvepalų „CHANEL No.5" legenda

Vienas iš Coco meilužių, didysis rusų kunigaikštis Dmitrijus Romanovas, supažindino savo mylimąją su parfumeriu Ernestu Beaux, mat Chanel seniai svajojo sukurti „kvepalus moterims, kurie dvelktų kaip moteris". Beaux pasiūlė išmėginti kelis flakonus. Coco išsirinko pažymėtą penktuoju numeriu, paprašė pridėti šiek tiek pakalnučių aromato ir nesikuklindama kvepalus pavadino savo vardu, dar pridūrė flakono eilės numerį.
 „Tai ne vien kvapas, tai greičiau suknelė", – taip apie legendinius kvepalus „Chanel No 5" sakė jų kūrėja Coco Chanel. Daugiau kaip 90 metų skaičiuojantys kvepalai iki šiol yra populiariausi pasaulyje – maždaug kas 30 sekundžių parduodama po buteliuką „Chanel No. 5".
„Chanel No. 5" buvo pirmieji kvepalai, sukurti naudojant ne vienos gėlės nektarą, o daugybę įvairiausių kvapų. Šiandien didžiulę nuostabą kelia faktas, kad Chanel sprendimu kvepalų gamybai buvo naudojamos ir Abisinijos katės prakaitinės išskyros.

phoca thumb l marilyn-monroe-chanel-no5

Nuo sukūrimo „Chanel" kompanija turėjo daug aukšto lygio įžymybių reklamuojančių garsiuosius kvepalus: Catherine Deneuve (1970m. ir 1980m.,), Carole Bouquet (1990m.), Vanessa Paradis, Nicole Kidman (2000m.) ir daug kitų visiems gerai žinomų vardų. Tačiau labiausiai Chanel išgarsėjo kai seksualioji Marilyn Monroe 1950 metais tapo „Chanel No.5" atstovaujančiu modeliu. Ji garantavo šių kvepalų šlovę vienam interviu ištarusį garsiąją frazę „What do I wear in bed? Why, Chanel Nr.5, of course." (Vert. „Ką aš dėviu lovoje? Gi Chanel No.5, žinoma!")   Taigi 1921-aisiais sukurtas aromatas neabejotinai buvo novatoriškas ir modernus. Šiandien muskuso dvelksmas iš art deco stiliaus buteliuko jau tapo klasikos įsikūnijimu ir vienu kertinių kvepalų istorijos akmenų.

Coco Chanel - geniali moteris, kuri sugebėjo pakeisti visuomenės požiūrį į madą ir grožį. Tai buvo stipri asmenybė, kuri mažai paisė kitų nuomonės bei, galima sakyti, fanatiškai dirbo prie savo kūrinių, išpuoselėdama juos iki tobulybės. Būtent todėl pasiekė tokių aukštumų ir pripažinimo, o svarbiausia - savo vardą įrėžė mados pasaulio istorijoje.

Straipsnis parengtas pagal oficialaus Chanel mados namų puslapio informaciją.

Panaudotos nuotraukos priklauso oficialiam Chanel mados namų puslapiui.

Perskaityta 6667 kartų Atnaujinta: 2013 vasario 24 09:02

4 Comments

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*).
HTML kodas nėra neleidžiamas.

Naujausi komentarai

 • Uršulė L. Parašė Uršulė L. 2015-12-17 18:09:48
  Mados protų mūšis Nr.1 1. Tai manau bus Italija. Pažiūrėkit paveiksluose, stovi Italų menininkų nutapyti turčiai su baltom blauzdom. Tai ten i pėdkelnės turi…
 • Aušra Parašė Aušra 2015-12-10 09:30:24
  Mados protų mūšis Nr.1 O aš mielai pažaisiu, paspėliosiu ir net nenaudosiu google :D 1.Prancūzija 2. Madam Pompadur 3. XVII a. 4. Niekaip neišmąstau...…
 • Indre Parašė Indre 2015-12-08 20:54:34
  Mados protų mūšis Nr.1 *5 Šimtu procentų batų, o daugiau?? Krokodilas Lakoste. Variantų duokit iš ko pasirinkti, labai nesigalvoja ;)
 • Ilja Parašė Ilja 2015-10-16 10:58:50
  Prisimenant žalią vasaros lietų: fotosesija Sveiki! Dėl "ką paskaityti" :) gal nelabai vasariškas poetas, bet tikrai įspūdingos Roberto Roždestvenskio (Роберт Рождественский) eilės, paliekančios "skrydžio pojūtį".…
 • Zana Parašė Zana 2015-09-01 06:59:08
  Įkvėpimas: žavinga žalia Įdėkite ką nors su raudona

Naujienlaiškis