Martynas Radzevičius - Dirbtuvė

Įvertinti šį įrašą
(5 balsai)
Parašyta: 2013 vasario 02

Martynas Radzevicius DirbtuveTrečiasis "Mados enciklopedijos" dalyvis – Martynas Radzevičius – kūrėjas, kuris stengiasi nesiimti to, kas paprasta ir pigu. Jaunas, inovatyvus iš Kauno kilęs menininkas išsiskiria kuriamų gaminių įvairove – nuo formelių sausainiams kepti iki šviestuvų. 

 
 
 
 
 
 

Kūrybinė evoliucija: nuo izoliacinės medžiagos iki rankomis veltų audinių

Stiliaus Raktas: Jūsų darbų blogspot puslapis www.dirbtuve.com įkurtas 2010 metų liepą. Ar tai galima laikyti ir jūsų kūrybos pradžia?
Martynas: Kai kurie ten matomi darbai atsirado gerokai anksčiau, daugelis buvo sukurti kaip dovanos. Jau kurį laiką kažką pagaminęs stengdavausi ir nufotografuoti. Vėliau pamaniau – kodėl gi to nepatalpinus internete, gal kažkam bus įdomu ir turėsiu įvairesnės veiklos. Blogą sukūriau atėjus 2010 metų vasarai, kai tiesiog atsirado daugiau laiko.
SR: Be žaislų, šachmatų ir aprangos jūsų puslapyje yra net elektronikos ir šviestuvų kategorijos. Tai pakankamai platus gaminių spektras. Ar viską darote vienas? Jei ne, su kuo bendradarbiaujate ir dalinatės svetainės erdve? 
M: Kuriu kartu su savo antrąja puse, ji aktyviai dalyvauja kūrybiniame bei gamybiniame procese. Tiesa, keletą pirmųjų žaislų nemokėdamas siūti suklijavau pats  iš garaže rastos statybinės izoliacinės medžiagos, vielos ir automobiliams skirto audinio, bandydamas įrodyti sau, kad galima sukurti ir tai. 
Tačiau dabar, siuvinius, veltinius ir panašius dalykus, kuria jos rankos ir jie ne tik atrodo, bet ir yra švelnūs bei iš tiesų pasiūti ar nuvelti. O aš netrukus ruošiuosi pagausinti elektronikos dirbinių ir šviestuvų kategorijas. 
SR: Kokia jūsų profesija? Kuo užsiimate gyvenime be kūrybos?
M: Esu architektas bei baldų ir interjero detalių konstruktorius. Domiuosi elektronika, senovine technika, ypač turinčia variklius, tad nemažai laiko praleidžiu ir garaže. 
SR: Kokia stilistika, dizaino sprendimai jums artimi ir įdomūs?
M: Man patinka tarpukariu pasireiškusi stilistika dizaine, architektūroje, kokios pavyzdžių yra Kaune. Patinka high-tech stilius, kuriame inžinerinė dalis virsta menu, ir yra drąsiai eksponuojama. Įdomu matyti, kaip kažkas veikia. Tačiau nebūtinai visa tai pritaikau ir kuriamuose objektuose – priklauso kas tai ir kam skirta. Pavyzdžiui, įsivaizduojant žaislą nesinori, kad jis taptų technokratiškas ar perdėtai rimtas ir natūraliai kyla kažkokia linksmesnė vizija iš gamtos. Tuo tarpu kuriant kažką techniško, pavyzdžiui, laikrodį, atrodo įdomu parodyti jo vidų, kuris nebūtinai turi būti šiuolaikiškai miniatiūrinis.
SR: Kaip ir kokiu keliu į jūsų gyvenimą atėjo kūryba?
M: Iš vaikystės atsimenu save piešiantį ant brėžinių lapų „blogųjų pusių“, sukantį konstruktorių varžtus ir jungiantį prie baterijų lemputes. Gal taip su artimųjų įtaka po truputį ir atėjo. Baigiau meninės pakraipos mokyklą, vėliau visi studijų etapai taip pat buvo neatsiejami nuo kūrybos.  
 
phoca thumb l ugniagese
phoca thumb l ugniagese is nugaros
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Malonu, kai kūriniai atranda savo namus

SR: Papasakokite, kaip kuriate: spontaniškai ar būtinas pasiruošimas, idėja?
M: Viskas prasideda nuo minčių, vėliau pereinančių į eskizus popieriuje, o tada priklauso nuo objekto sudėtingumo – jei tai kažkas paprasto, bandau daryti iškart, sudėtingesniems tenka pasiruošti išklotines, pasidaryti brėžinius tinkamus gamybai ar bandomuosius prototipus.
SR:  Su kokiomis medžiagomis dažniausiai dirbate, kam teikiate prioritetą? 
M: Prioritetas yra kūrinio patvarumas, grožis, išskirtinumas, todėl medžiagas renkuosi ne pagal tai, kas būtų pigiau ir paprasčiau. Pavyzdžiui, sausainių formelę galima pagaminti ir iš cinkuoto plieno skardos, tačiau ji nebus nei graži, nei ilgaamžė – tokių, pagamintų Kinijoje, pilna prekybos centruose. Todėl kepimo formelėms gaminti renkuosi žalvarį.
 Populiariausios medžiagos, ko gero, medienos masyvas, fanera, įvairios natūralios medienos faneruotės, austinės ir neaustinės medžiagos, veltinis, metalai – aliuminis, žalvaris, varis, plienas, kartais ir plastikas. Nenaudojame medžiagų, skirtų imituoti kitas medžiagas, taip pat ir šabloniškų rankdarbių pusfabrikačių mėgėjiškam dekoravimui.
SR: Kūryba yra daug fizinės ir protinės energijos reikalaujantis darbas. Kur semiatės įkvėpimo? Ar sugebate dirbti „iš reikalo“? 
M: Kadangi šiuo metu tai labiau laisvalaikio veikla, stengiuosi daryti  tai, kas yra įdomu pačiam, leisti idėjai ateiti ramiai. Kartais idėja kyla vos sužinojus, ką reikia pagaminti, kartais prireikia kantrybės bei laiko, kol pavyksta rasti tinkamą sprendimą, tačiau tai natūralus procesas. Nesitikiu, kad viskas turi būti tik lengva. Neįprasti, pirmą kartą daromi ir tuo įdomūs dirbiniai, net iš pažiūros ir paprasti, kartais pateikia siurprizų, dėl kurių atrodo būsi priverstas atsisakyti idėjos, tačiau juos įveikus atsiranda patirtis ir apima džiaugsmas.
SR: Ar turite savo kūrinį, kurį saugote kaip relikviją ar talismaną? Jei taip, kas tai?
M: Nesistengiu laikyti ir saugoti, priešingai, smagiau, kai kūriniai atranda savus namus kitur, džiugina kitus žmones. Relikvijos ar talismanai man yra artimų žmonių sukurti, padovanoti daiktai. Svarbu tai, kokiomis emocijomis jie „pakrauti“. O darant pačiam sau, tai neveikia ir nelabai įdomu. Kuriu ir sau, bet labiau norėdamas išbandyti, arba kai reikia praktiniais sumetimais, pavyzdžiui, baldo ir panašiai.
 
Kartais tiesiausias kelias į tikslą - naivus tikėjimas
 
SR: Ką laikote didžiausia asmenine savo pergale? 
M: Na ko gero esu dar per jaunas, kad galėčiau rinktis ar vertinti, kokia pergalė didžiausia. Džiaugiuosi kasdieninėmis pergalėmis, net jei tai tik pakeistos stabdžių trinkelės ar pagaminta knygų lentyna.
SR: Kokia jūsų mėgstamiausia knyga? Gal atsimenate jos įsimintiniausią citatą? 
M: Erich Maria Remarque Trys draugai (1959m.). Ši knyga žavi tuo, jog nors vaizduojamas visiškai suskilęs, deformuotas to meto pasaulis, jo fone išryškėja nenusakomai graži trijų žmonių draugystė. Viena įsimintiniausių citatų yra ši:
"Tiktai kvailas laimi gyvenime; protingas mato per daug kliūčių ir netenka pasitikėjimo, dar nieko nepradėjęs. Sunkiais laikais naivumas yra vertingiausias lobis, stebuklingas apsiaustas, slepiąs pavojus, į kuriuos stačia galva kaip užhipnotizuotas įlekia gudruolis. " Šie žodžiai priverčia susimąstyti, jog visgi siekiant tikslų už racionalų mąstymą dažnai pranašesnis neparemtas griežta logika naivus tikėjimas.
 
phoca thumb l sachmatu gamyba
phoca thumb l sachmatai 1
 
SR: Kokie yra jūsų mėgstami kvapai ar kvepalus, kurie keltų malonias emocijas? 
M: Mėgstu šviežiai pjautos medienos, dažų, alyvos, benzino kvapą. 
SR: Kaip apibūdintumėte savo gyvenimo būdą ir aprangos stilių?
M: Gyvenimo būdas ko gero šiek tiek darboholiškas, kasdien sukasi daug minčių, ką galima nuveikti, vienos veiklos keičia kitas. Aprangos stiliaus nesureikšminu -  jis santūrus ir konservatyvokas, dažnai vyrauja juoda spalva, renkuosi tai, kas patinka pačiam, todėl nevargina ir nenusibosta. 
SR: Kokias vertybes gyvenime laikote pačiomis svarbiausiomis?
M: Šeima, sveikata, mėgstama veikla.
SR: Iš kur esate kilęs? Kokią vietą laikote „namais“. 
M: Namai – Kaunas, jo jaukios gatvelės su senais medžiais, išlikusiais tarpukario pastatais ir jų dvasia, Ąžuolynas,  geležinkelis, funikulieriai , Soboras, cariniai kariniai įtvirtinimai ir vingiuoti keliai žaliuose šlaituose. Taip pat Nemuno ir Neries slėniai, senamiestis ir santaka, aerodromas Aleksote ir pievos už jo. Tai mano namai, aplinka kurioje augau, kurioje gyvenu po truputį atrandu, kurią tikiu visada norėsis prisiminti net jei joje ir ne viskas tobula. 
SR: Neretai jaunimas skundžiasi neturintis ką veikti. Kaip pasiūlytumėte jiems įprasminti savo laisvalaikį? 
M: Manyčiau šiais laikais veiklos pasirinkimas kur kas didesnis ir laisvesnis nei, tarkim, prieš šimtmetį, tačiau gal tai ir apsunkina. Turbūt svarbiausia apskritai norėti kažką veikti ir pamėginti atrasti, kas pačiam iš tiesų yra įdomu. Gerai, jei palaiko ir skatina artimieji, tačiau, bet kuriuo atveju daug kas priklauso ir nuo mūsų pačių. Gyvenimas per daug brangus jį švaistyti burbėjimui ir laukimui, kol tuo pasirūpins kažkas kitas.
SR: Ką manote apie meno terapiją? Ar esate su ja susidūręs?
M: Iš draugės esu girdėjęs apie literatūros terapiją. Tokia terapija žmonėms padeda kovoti su jų baimėmis, kompleksais, silpnybėmis, traumomis, susitaikyti su artimųjų netektimi ar liga.  Skaitytojas, susitapatinęs su knygos herojumi tarsi viską išgyvena ir pats, suranda užuojautą ir viltį, jog nėra vienas pasauly ir jog viską gali iškęsti. Dvasinė žmogaus būsena yra ne mažiau svarbi negu fizinė, galbūt net ir gerokai svarbesnė. Juk kiek ligų žmonėms padeda įveikti būtent vidinė stiprybė ir tikėjimas. Taigi manau, jog ir meno terapija labai svarbi, ji geba padėti kenčiančiam žmogui, išgydyti jo sielą.
 
Užtuot pirkęs naują, seniems daiktams suiteikia "antrą gyvenimą"
 
SR: Ar pritariate manantiems, kad pasaulis išgyvena ne tik ekonominę, bet ir moralinę krizę? Pagrįskite savo teiginį.
M: Negalėčiau teigti, jog šiuo metu pasaulis yra labiau amoralus, negu bet kada anksčiau. Galbūt užtektų prisiminti Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinius karus, pilietinius karus, Kryžiaus žygius, raganų deginimą ir dar begalę blogybių, kurios lydi pasaulio istoriją. Manau, jog žmonijoje visuomet išliks pusiausvyra tarp „blogųjų“ ir „gerųjų“ . Na, o kalbant apie ekonominę krizę galbūt vis dėlto reikėtų pripažinti, jog apskritai gyvenimo sąlygos šiuo metu yra geresnės, jei jas lygintumėm su senesniais laikais. Tačiau jaučiamas ir socialinis, ekonominis žmonių susiskaidymas – vieni gyvena gana prabangiai, o kiti – badauja.
SR: Kur esate toliausiai važiavęs autostopu? Koks buvo jūsų kelionės tikslas?
M: Nekeliauju autostopu, labiau mėgstu keliones, kai pačiam galima rinktis kur ir kada atsidurti. Tačiau ir planuojant gyvenimas pateikia netikėtumų - prieš keletą metų, gražų vasaros vakarą, po pasivaikščiojimo Europos parke, neatvažiavo maršrutinis autobusas, kuriuo turėjome grįžti atgal į Vilnių. Nusprendėme paėjėti pėsčiomis, tačiau netrukus išgirdome įdomų burzgesį už nugaros – nespėjus susivokti sustojo puikus 1963`ųjų VW „vabalas“, kurio vairuotoja pati pasisiūlė pavežėti ir taip išgelbėjo mūsų kojas nuo ilgoko kelio ir nuobodžios kelionės. Vairuotoja pasakojo, jog į Europos parką atvežė jaunavedžius, na o mes džiūgavom šiuo atomobiliu važiuodami be jokios svarbios progos.
SR: Ar rūpinatės sveika gyvensena bei ekologija ir kaip? 
M: Sveika gyvensena rūpinuosi gal ne tiek, kiek reikėtų, bet bent nekenkiu sau žalingais įpročiais. Neignoruoju ir ekologijos, tačiau skeptiškai žiūriu, kai tai virsta mados reikalu ir skambiais šūkiais, nors reali nauda yra abejotina. Gal geriau saikingiau vartoti, mažiau žavėtis trumpaamžiais gaminiais. Mėgstu daiktams suteikti antrąjį gyvenimą sutaisydamas arba patobulindamas užuot įsigydamas naują.  Nesistengiu sukurti demonstratyviai ekologiškų kūrinių, nes mano manymu, gražus, kokybiškas ir ilgaamžis objektas, pagamintas tinkamai pritaikant šiuolaikines technologijas (ypač kai kalbama apie praktiškus daiktus), gali būti ekologiškesnis už vienadienį. 
 
Ieškantys originalių dovanų savo artimiesiems ar norintys papuošti savo kasdieninį gyvenimą ilgaamžiais Martyno Radzevičiaus kurtais daiktais gali rašyti laišką adresą Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. . Norintiems daugiau pasidomėti Martyno darbais siūlome užsukti į www.dirbtuve.com, o tiems, kas mėgsta naršyti naujienas socialiniame tinklalapyje "Facebook" paieškos laukelyje tereikia įvesti "dirbtuve.com". Visiems linkime įdomių atradimų.
 
 
Perskaityta 3125 kartų Atnaujinta: 2013 kovo 10 17:03

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*).
HTML kodas nėra neleidžiamas.

Naujausi komentarai

 • Uršulė L. Parašė Uršulė L. 2015-12-17 18:09:48
  Mados protų mūšis Nr.1 1. Tai manau bus Italija. Pažiūrėkit paveiksluose, stovi Italų menininkų nutapyti turčiai su baltom blauzdom. Tai ten i pėdkelnės turi…
 • Aušra Parašė Aušra 2015-12-10 09:30:24
  Mados protų mūšis Nr.1 O aš mielai pažaisiu, paspėliosiu ir net nenaudosiu google :D 1.Prancūzija 2. Madam Pompadur 3. XVII a. 4. Niekaip neišmąstau...…
 • Indre Parašė Indre 2015-12-08 20:54:34
  Mados protų mūšis Nr.1 *5 Šimtu procentų batų, o daugiau?? Krokodilas Lakoste. Variantų duokit iš ko pasirinkti, labai nesigalvoja ;)
 • Ilja Parašė Ilja 2015-10-16 10:58:50
  Prisimenant žalią vasaros lietų: fotosesija Sveiki! Dėl "ką paskaityti" :) gal nelabai vasariškas poetas, bet tikrai įspūdingos Roberto Roždestvenskio (Роберт Рождественский) eilės, paliekančios "skrydžio pojūtį".…
 • Zana Parašė Zana 2015-09-01 06:59:08
  Įkvėpimas: žavinga žalia Įdėkite ką nors su raudona

Naujienlaiškis